11 Vermont Ski Racers Make U.S. Team

The U.S. Ski Team announced its 2017 line-up today and there are plenty of Vermont ski racers on the roster as well as skiers who trained at Vermont’s ski academies (all marked in green). Among the 11 who cut their racing teeth in the Green Mountain State are home-grown racers  Ryan Cochran-Siegle (who is carrying on the tradition of one of ski racing’s winningest families) and Warren’s Nolan Kasper (both named to the B Team.)

Fis Alpine Junior  World Ski Championship 2012. Ryan Cochran-Siegle medaglia d'oro Discesa libera Maschile.  Roccaraso, 02 Marzo 2012 (Pentaphoto/Marco Trovati)
Ryan Cochran-Siegle at the FIS Alpine Junior World Ski Championship 2012 (Pentaphoto/Marco Trovati)

Another Mad River Valley local and Green Mountain Valley School racer, Drew Duffy made the C Team and, after winning the Super G at Nationals in 2015 (see Ski Racing’s Big Surprise), is one to watch. GMVS’ student A.J. Ginnis and Stratton Mountain School’s Nicholas Krause will be right there with him on the C Team circuit while Alice Merryweather, another SMS racer made the women’s C Team.

North Fayston’s Griffin Brown (who is racing now for UVM) was one of four selected for the National Universtity Team.

Congratulations!

2016-17 U.S. ALPINE SKI TEAM
Name (hometown; home club) (skis, boots, bindings, poles, helmet, goggles, glasses, protection) birthdate
* denotes Olympian

Men’s A Team
David Chodounksy (Crested Butte, CO; Crested Butte Ski Team) (Nordica, Nordica, Marker, Swix, Briko, Briko, Briko, Slytech) 6/25/1984 *
Travis Ganong (Squaw Valley, CA; Squaw Valley Ski Team) (Atomic, Atomic, Atomic, Leki, Giro, Giro, Giro, Leki/Ortema) 7/14/1988 *
Tim Jitloff (Reno, NV; Park City Ski Team) (Lange, Leki, Bolle, Bolle, Bolle, Leki/Ortema) 1/11/1985 *
Ted Ligety (Park City, UT; Park City Ski Team) (Head, Head, Head, Leki, Shred, Shred, Shred, Slytech) 8/31/1984 *
Bode Miller (Franconia, NH; Carrabassett Valley Academy) (Leki, Dainese, Dainese, Dainese) 10/12/1977*
Steven Nyman (Sundance, UT; Park City Ski Team) (Fischer, Fischer, Fischer, Komperdell, POC, POC, POC, Ortema) 2/12/1982 *
Andrew Weibrecht (Lake Placid, NY; New York Ski Education Foundation) (Head, Head, Head, Komperdell, Giro, Giro, Giro, Slytech/Ortema) 2/10/1986 *

Women’s A Team
Stacey Cook (Mammoth Lakes, CA; Mammoth Mountain Ski Team) (Stoeckli, Marker/Volkl, Atomic, Komperdell, Dainese, Dainese) 7/3/1984 *
Julia Mancuso (Squaw Valley, CA; Squaw Valley Ski Team) (Stoeckli, Lange, Swix, POC, POC, POC) 3/9/1984 *
Alice McKennis (New Castle, CO; Rowmark Academy) (Head, Head, Head, Leki, Briko, Briko, Leki) 8/19/1989 *
Laurenne Ross (Bend, OR; Mt. Bachelor Ski Education Foundation) (Volkl, Lange, Marker, Leki, Briko, Briko, Eagle Eyes, Leki, Ortema) 8/17/1988 *
Mikaela Shiffrin (Eagle-Vail, CO; Ski & Snowboard Club Vail/Burke Mountain Academy) (Atomic, Atomic, Atomic, Leki, Atomic, Oakley, Oakley, Leki) 3/13/95 *
Leanne Smith (North Conway, NH; Mt. Washington Valley Ski Team) (Rossignol, Lange, Rossignol, Swix, POC, POC, POC, Reusch) 5/28/1987 *
Resi Stiegler (Jackson, WY; Jackson Hole Ski & Snowboard Club) (Rossignol, Lange, Rossignol, Leki, Shred, Shred, Shred, Slytech) 11/14/1985 *
Lindsey Vonn (Vail, CO; Buck Hill Ski Racing Club/Ski & Snowboard Club Vail) (Head, Head, Head, Leki, Briko, Oakley, Oakley, Leki) 10/18/1984 *

Men’s B Team
Michael Ankeny (Deephaven, MN; Buck Hill Ski Racing Club/Dartmouth College) (Nordica, Nordica, Marker, Leki, Briko, Briko, Leki/Ortema) 1/17/1991
Bryce Bennett (Olympic Valley, CA; Squaw Valley Ski Team) (Fischer, Fischer, Fischer, Leki, POC, POC, POC, Leki/POC) 7/14/1992
Thomas Biesemeyer (Keene, NY; New York Ski Education Foundation) (Atomic, Atomic, Atomic, Swix, Uvex, Uvex, Ortema/Slytech) 1/30/1989
Ryan Cochran-Siegle (Starksboro, VT; Cochran’s Ski Club/Mt. Mansfield Ski and Snowboard Club) (Rossignol, Rossignol, Rossignol, Komperdell, Shred, Shred, Shred, Slytech) 3/27/1992
Tommy Ford (Bend, OR; Mt. Bachelor Ski Education Foundation) (Head, Head, Head, Swix, Shred, Shred, Shred, Slytech) 3/20/1989 *
Jared Goldberg (Holladay, UT; Snowbird Sports Education Foundation) (Head, Head, Head, Leki, POC, POC, POC, Leki/Dainese) 6/15/1991 *
Nolan Kasper (Warren, VT; Burke Mountain Academy) (Volkl, Lange, Marker, Swix, Briko, Briko, Ortema) 3/27/1989 *
Wiley Maple (Aspen, CO; Aspen Valley Ski & Snowboard Club) (Atomic, Atomic, Atomic, Komperdell, Briko, Oakley) 5/25/1990

Women’s B Team
Breezy Johnson (Victor, ID; Rowmark Ski Academy) (Atomic, Atomic, Atomic, Leki, Briko, Briko, Slytech) 1/19/1996
Lila Lapanja (Incline Village, NV; Sugar Bowl Academy/Diamond Peak) (Fischer, Fischer, Fischer, Leki, POC, POC, Leki) 12/3/1994
Anna Marno (Steamboat Springs, CO; Steamboat Springs Winter Sports Club) (Stoeckli, Stoeckli, Marker, Swix, Uvex, Uvex) 11/23/1992
Jacqueline Wiles (Aurora, OR; White Pass Ski Club) (Rossignol, Lange, Look/Rossignol, Swix, Dainese, Dainese) 7/13/1992 *

Men’s C Team
Erik Arvidsson (Woodside, CA; Squaw Valley Ski Team) (Head, Head, Head, Leki, POC, POC, POC, Ortema) 9/3/1996
Drew Duffy (Warren, VT; Green Mountain Valley School) (Nordica, Nordica, Marker, Swix, Shred, Shred, Slytech/Ortema) 6/1/1995
Mark Engel (Truckee, CA; Sugar Bowl Academy) (Atomic, Atomic, Atomic, Leki, Shred, Shred, Shred, Slytech) 10/1/1991
AJ Ginnis (Vouliagmeni, Greece; Green Mountain Valley School/Dartmouth College) (Fischer, Fischer, Fischer, Leki, Shred, Shred, Shred, Slytech) 11/17/1994
Nicholas Krause (Northboro, MA; Stratton Mountain School) (Head, Head, Head, Leki, Uvex, Uvex, Leki/Ortema) 5/12/1993
Sam Morse (Carrabassett Valley, ME; Carrabassett Valley Academy) (Fischer, Fischer, Fischer, Swix, Uvex, Uvex, Uvex, Ortema) 5/27/1996
Brennan Rubie (Salt Lake City, UT; Snowbird Sports Education Foundation) (Nordica, Nordica, Marker, Shred, Shred, Shred, Slytech) 5/8/1991
Kipling Weisel (San Francisco, CA; Sun Valley Ski Education Foundation) (Stoeckli, Rossignol, Marker, Swix, POC, POC, POC, Slytech/Ortema) 3/26/1995

Women’s C Team
Cecily Decker (Saranac Lake, NY; New York Ski Education Foundation) (Stoekli, Lange, Salomon, Briko, Briko) 5/16/1998
Patricia Mangan (Derby, NY; HoliMont Race Team) (Rossignol, Rossignol, Rossignol, Leki, Briko, Briko, Leki, Ortema) 3/7/1997
Alice Merryweather (Hingham, MA; Stratton Mountain School) (Rossignol, Rossignol, Look/Rossignol, Leki, POC, POC) 10/5/1996
Galena Wardle (Aspen, CO; Aspen Valley Ski Club) (Volkl, Lange, Marker, Leki, POC, POC) 4/28/1998

Men’s Development Team
Patrick Kenney (Hingham, MA; Burke Mountain Academy) (Nordica, Nordica, Marker, Leki, POC, POC, POC, Ortema) 2/13/1997
River Radamus (Edwards, CO; Ski & Snowboard Club Vail) (Rossignol, Rossignol, Swix, POC, POC) 2/12/1998
George Steffey (Lyme, NH; Stratton Mountain School) (Rossignol, Rossignol, Look/Rossignol, Leki, POC, POC, Leki) 8/8/1997
Florian Szwebel (Winter Park, CO; Ski & Snowboard Club Vail) (Stoeckli, Lange, Atomic, Leki, Shred, Slytech, Leki) 9/4/1996

Women’s Development Team
Keely Cashman (Strawberry, CA; Squaw Valley Ski Team) (Rossignol, Rossignol, Rossignol, Leki, POC, Slytech) 4/4/1999
Nina O’Brien (Edwards, CO; Burke Mountain Academy) (Rossignol, Rossignol, Rossignol, Leki, POC, POC, Slytech, Leki, POC) 11/29/1997
Nellie-Rose Talbot (Vail, CO; Ski & Snowboard Club Vail) (Head, Head, Head, Leki, Shred, Slytech) 8/24/1999

National University Team
Griffin Brown (North Fayston, VT; University of Vermont) 2/8/1995
Garret Driller (Tahoe City, CA; Montana State University) 8/24/1996
Alex Leever (Vail, CO; University of Denver) 7/6/1995
Brian McLaughlin (Topsfield, MA; Dartmouth College) 6/24/1993

Lisa Lynn

After traveling around the world and skiing in more than 50 resorts, I settled in Vermont. I love it here and love working with my family editing VT SKI + RIDE and Vermont Sports.